İnternet kullanıcılarının en çok ziyaret ettiği siteler açıklandı 2022 İlk sıralar adeta ‘UEFA Şampiyonlar Ligi’


İnternet kullanıcılarının en çok ziyaret ettiği siteler açıklandı 2022 İlk sıralar adeta ‘UEFA Şampiyonlar Ligi’
İnternet kullanıcılarının en çok ziyaret ettiği siteler açıklandı 2022 İlk sıralar adeta ‘UEFA Şampiyonlar Ligi’

Kurulduğu tarihte yalnızca İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinden (CERN) erişilebilen ilk web sitesi, 6 Ağustos 1991'de Berners-Lee'nin bu siteyi herkesin kullanımına açmasıyla bugün kullanılan web sitelerinin ilk örneği hayata geçti. İlk web sitesinin erişime açılmasından bu yana geçen 31 yıllık süreçte birçok web sitesi kullanıma sunuldu. Bu siteler arasında öne çıkanlar yıldan yıla değişiklik gösterse de arama motorları ve sosyal ağ siteleri kullanıcıların birincil öncelikleri oldu.

EN ÇOK ZİYARET EDİLEN GOOGLE

2001 yılında en popüler web siteleri listesinde MSN, Yahoo ve eBay öne çıkarken, 2007 yılında ise sıralama Yahoo, Google ve Ebay şeklinde değişti. MSN, Myspace, AOL gibi siteler dönemin popüler siteleri arasında yer alıyordu, zaman içerisinde bu platformların da aralarında yer aldığı birçok site popülerliğini yitirdi. 2012 yılında en popüler web sitelerinde ilk 3 sırayı Google, Facebook ve YouTube aldı.

Günümüzde 2 milyara yakın web sitesi bulunuyor. ABD merkezli arama motoru pazarlama şirketi Semrush'ın Haziran 2022 verilerine göre, en fazla ziyaret edilen web siteleri arasında ilk sırada 47,8 milyar ziyaretçi ile Google yer alıyor. Google'ı; YouTube (46,8 milyar), Facebook (10,6 milyar), Wikipedia (5,8 milyar) ve Twitter (4,8 milyar) takip ediyor.

EN ÇOK VAKİT YOUTUBE’DA HARCANIYOR

Similarweb'in verilerine göre, ziyaret başına en fazla vakit geçirilen siteler arasında ise zirvede YouTube yer alıyor. İnternet kullanıcıları her ziyaretlerinde YouTube'da ortalama 21 dakika 47 saniye geçiriyor. Google'da 11 dakika 4 saniye, Twitter'da 10 dakika 40 saniye, Facebook'ta 10 dakika, Instagram'da ise 7 dakika 49 saniye harcanıyor.

Kullanıcıların sosyal medyaya olan ilgisi popüler web siteleri listesinin şekillenmesinde önem taşıyor. Statista'nın verilerine göre, Nisan 2022 itibarıyla dünyada 5 milyar aktif internet kullanıcısı var ve bu sayı dünya nüfusunun yüzde 63'ünü oluşturuyor. 5 milyar internet kullanıcısının yüzde 93'ü sosyal medyayı kullanıyor.

Nüfusa oranla en fazla aktif sosyal medya kullanıcısına sahip ülkeler arasında ise Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya ve Güney Kore öne çıkıyor. Türkiye'de sosyal medya kullanıcıları toplam nüfusun yüzde 80,8'ini oluşturuyor.